VIII Міжнародний
архітектурний форум

10 вересня 2019 / КИЇВ

Архітектура в епоху глобальних змін:
підсумки VII Міжнародного архітектурного форуму

15 червня В2В-журнал Commercial Property в 7-й раз провів Міжнародний архітектурний форум, тема заходу цього року – «Архітектура в епоху глобальних змін».


Архітектура в епоху глобальних змін


У нинішньому році ділова програма форуму була ще більш насиченою, ніж раніше, й включала доповіді зарубіжних і українських архітекторів, презентації новітніх технологій і продуктів, а також дискусійні панелі. У заході взяли участь 40 експертів із України, Польщі, Литви, Великобританії, Іспанії, Росії, Нідерландів, США, Чехії, всього на одному майданчику зібралося близько 200 гостей – представників міжнародних та українських архітектурних і дизайнерських бюро, девелоперських, будівельних, інжинірингових, виробничих та інших компаній, а також спеціалізованих і ділових медіа. Традиційно на завершення заходу учасники насолоджувалися неформальним спілкуванням на Cocktails and Conversations.


У поточному році була облаштована велика виставкова зона – партнери заходу представили на окремих стендах нові розробки та рішення для архітекторів, девелоперів, будівельників. Форум відбувся за підтримки партнерів і спонсорів: «ФДМ Груп», Gentas Group, Schüco, «Схід-Захід», ES-SYSTEM, VOROPAY CONSTRUCTION, MANEZH, PRO PM, «Нова Лайт». Фотозону надала компанія MOSS Décor, а лаунж-зону для переговорів облаштувала компанія Magnat Design Centre.


Олександр Свистунов


VII Міжнародний архітектурний форум із вітальним словом відкрив Олександр Свистунов, головний архітектор Києва, директор Департаменту містобудування та архітектури КМДА. «Ми рухаємося в божевільному темпі, й у цьому поспіху можна допустити ряд помилок. Архітектура – це наука, в якій помилки дорого коштують, – зазначив він. – Я дуже ціную, коли на одній платформі збираються професіонали, пов'язані однією метою. Саме діяльність архітекторів формує середовище й будує майбутнє».


Архітектура в епоху глобальних змін


Глобалізація й урбанізація, поява нових технологій, зміни в способі життя, мисленні та потребах людей, коливання клімату – лише деякі драйвери змін у сфері містобудування та архітектури. Вони знаходять втілення у вигляді законодавчих нововведень, у трансформації підходів до планування міських районів, створенні унікальних архітектурних рішень, застосуванні інноваційних будівельних матеріалів і конструкцій в об'єктах нерухомості. «Архітектура динамічно змінюється й адаптується до середовища за рахунок активних і пасивних модулів. Архітектура буде еволюціонувати, змінювати форму та розташування, адаптуючись до нових навколишніх умов», – зазначив у рамках форуму Дмитро Аранчій, архітектор, засновник Dmytro Aranchii Architects.


Сьогодні перед урбаністами, архітекторами та проектувальниками стоїть ряд завдань: створення функціональних, якісних, естетично привабливих, мобільних проектів за рахунок гнучких й адаптивних архітектурних і проектувальних рішень; свідоме споживання ресурсів й оптимізація витрат у процесі розробки та реалізації проектів; застосування в своїй діяльності та впровадження в кінцевому продукті сучасних технологій, включаючи енергоефективні рішення та штучний інтелект; і, звичайно ж, максимальна комерціалізація проектів. Все це висвітлювалося в рамках ділової програми VII Міжнародного архітектурного форуму, наповненої практичною інформацією, новими ідеями, інструментами та рішеннями, які гравці ринку можуть застосовувати в своїй діяльності.


У поточному році у форумі взяли участь іноземні гості –


Мануель Кайкоя


Мануель Кайкоя, засновник і директор YEAH (Young Experienced ArcHitects) (Іспанія), представив кілька проектів, у яких втілені його ідеї «розумної» архітектури. Серед таких напрацювань – smart-кіоск, який може використовуватися для різних функцій (кафе, інформаційний кіоск, ін.) і завдяки вбудованим сенсорам реагувати на зовнішнє середовище, наприклад погодні умови, та проект торгового центру майбутнього, ідея якого полягає в багатофункціональності та самозабезпеченні будівлі . Так, архітектор запропонував виконати ТЦ у формі сфери. У цій будівлі розмістяться магазини, офіси, паркінг, громадський сад, на верхніх рівнях – теплиця. Фрукти й овочі, вирощені тут, будуть продаватися в самому ТЦ. «Таким чином ми отримаємо цілком самостійну будівлю», – зазначив спікер.


Едвард Ходорковський


Едвард Ходорковський, керівник M+A Global Architects (США), провів паралелі між творами художників-авангардистів й архітектурними об'єктами, показавши, як ідеї художників були втілені в проектах нерухомості. «Те, що колись було намальовано на папері, не завжди було можливо втілити в металі та склі. Лише в наші дні, з розвитком новітніх технологій і матеріалів, будуються шедеври, які були створені на полотні в минулому та позаминулому століттях», – каже Едвард Ходорковський.


Кшиштоф Інґарден


Кшиштоф Інґарден, архітектор, президент Ingarden & Ewý Architects (Польща), акцентував увагу на впровадженні в проектах нерухомості локальних елементів і традицій, а також на експериментуванні з будівельними матеріалами. Наприклад, Павільйон Польщі на Expo 2005 у Айті (Японія), розроблений бюро Ingarden & Ewý Architects, повністю виконаний із верби, таким чином проект апелює до польської місцевості й зокрема до регіону, де жив композитор Фредерік Шопен. Для проекту виставкового і конференц-павільйону Wyspianski Pavilion у Кракові бюро запропонувало створити єдину в своєму роді фасадну конструкцію, для якої була розроблена цегла унікальної форми.


Альваро Вальверде


Альваро Вальверде, архітектор, директор з розвитку Onyx Solar (Іспанія), розповів про такий інноваційний матеріал, як PV-скло. Він виробляє електроенергію, яку можна використовувати для потреб будівлі, захищає від ультрафіолетових й інфрачервоних променів, при цьому не перешкоджаючи природному освітленню простору. Таке скло вже застосовано в головному офісі компанії Coca-Cola в Мексиці, проекті Dubai Frame в ОАЕ, готелі Marriott і спортивному комплексі American Airlines Arena в США та багатьох інших об'єктах по всьому світу.


Кайл Галлахер


Кайл Галлахер, ландшафтний дизайнер, архітектор, представник SKG Landscape Design (Великобританія), розповів про те, які переваги та вигоди несе якісний ландшафтний дизайн і внутрішнє озеленення для проекту нерухомості, його замовника та кінцевих споживачів. Серед них – створення естетично привабливого та сприятливого для здоров'я людей простору, підвищення якості споживчого досвіду, поліпшення навколишнього середовища (зниження шуму, затінення, ін.), фінансові вигоди та додатковий піар для об'єкта.


Яна Голубєва


Яна Голубєва, архітектор-урбаніст, директор російських офісів MLA+, розповіла про основні підходи до міського планування. «Місто майбутнього – це те місто, в якому ми живемо сьогодні, й наша відповідальність, яким воно буде завтра», – зазначила вона. Хороше місто, за словами експерта, повинне бути організоване на системі громадського транспорту, дбайливо ставитися до природи та спадщини, мати складну, різноманітну морфологію забудови, створювати якісне місце для роботи, життя та відпочинку.


Хірокі Мацуура


Хірокі Мацуура, партнер MAXWAN, партнер-засновник MASA Architects (Нідерланди), розповів про свої правила міського планування та розвитку. Перше – це створення різних громадських місць на нижніх поверхах будівель, особливо якщо мова йде про висотну забудову. «Важливо контролювати не те, що знаходиться на останніх поверхах будинків, а те, що знаходиться на перших. Це прекрасне рішення для створення нових просторів для міста», – зазначив він. Друге правило – використовувати вже існуючі якісні показники ділянки, такі як зелені насадження, історичні елементи, ін.


Експертні коментарі щодо застосування в Україні ідей і технологій, озвучених іноземними учасниками форуму, надали Юрій Карпенко, директор компанії «Основа»; Роман Амельченко, головний архітектор проектів, AVG; Ольга Сокіл, головний архітектор, «Архпасаж Україна»; Віталій Войналович, керівник відділу ОВіК, «БІП-ПМ»; Микола Якименко, в.о. керівника департаменту девелопменту, в.о. директора з експлуатації, Arricano Real Estate; Олена Шуляк, генеральний директор Midland Development Ukraine, керівник сектора будівництва BRDO; Андрій Озейчук, директор Rauta Group; Дмитро Васильєв, головний архітектор ARCHIMATIKA; Ольга Селих, власник, генеральний директор «КИЇВ ІНВЕСТ-БУД».


Олексій Просницький, засновник PRO PM, і Ольга Гавура, співзасновник і керуючий партнер 7CI Group, в рамках Міжнародного архітектурного форуму розповіли про проблематику в управлінні портфелем проектів і принципах, як вибудувати успішний бізнес сьогодні й у майбутньому. Олексій Просницький також звернув увагу на основні питання, над якими замислюється будівельний бізнес у світі. Це зниження витрат на життєвий цикл і проектування, скорочення відходів у процесі реалізації проектів, створення якісного та доступного за ціною житла, стійкість до стихійних лих й інших загроз, у тому числі нових – як, наприклад, кібератаки.


Окрему увагу учасники приділили новим тенденціям в оформленні фасадів і можливостям сучасних фасадних та сонцезахисних систем – свої проекти й ідеї представили Кемаль Сулейманов, генеральний директор «ФДМ Груп» (Gentas Group), Юріус Аліюконіс, комерційний директор і співвласник Orex Group (Литва), Олексій Свєрчков, комерційний директор Schüco Ukraine, Анна Гончаренко, керівник відділу продажів, MANEZH, Андрій Озейчук, директор Rauta Group.


Ігор Сметана, директор представництва ES-SYSTEM в Україні, та Володимир Кличановський, директор «Нова Лайт», присвятили виступи важливості грамотного підходу до організації освітлення та тому, як неправильно влаштоване світло негативно впливає на фізичний і емоційний стан людей.


Ігор Бранфудін, генеральний директор «Схід-Захід», розповів про те, як уникнути помилок у використанні природного каменю в архітектурі та дизайні.


Олександра Казимирська, старший архітектор Urban Experts, на прикладі житлового району в Казахстані розповіла про інноваційні рішення в проектуванні та майстер-плануванні.


Таку важливу тему, як звукоізоляція, висвітлив Євгеній Фрідліб, керівник інженерного відділу Acoustic Group. Він представив аудиторії ексклюзивну розробку компанії – тришарову перегородку, яка підвищує якість звукоізоляції в житлових будівлях.


Олександр Горб, директор компанії «Навігаційно-геодезичний центр», представив інноваційний сканер, функції якого – аналіз фізичних об’єктів чи простору та створення 3D-моделі, яку модна використовувати при новому будівництві та реконструкції будівель різного призначення, ін.


Принципи циклічної економіки в архітектурі й енергонезалежність об’єктів нерухомості


В рамках дискусійної панелі «Принципи циклічної економіки в архітектурі й енергонезалежність об’єктів нерухомості» її учасники – Олена Помазан, представник «Прайвет Інвесторс Юніон»; Браніслав Блажек, головний архітектор девелоперських проектів і проектів екологічного будівництва, Blazek-Oliveira-Dostal; Ігор Мельник, партнер і віце-президент UTG; Віталій Войналович, керівник відділу ОВіК, «БІП-ПМ»; Марина Гуревич, керівник відділу аналітики NAI Ukraine; Марина Римаренко, партнер, виконавчий директор DEOL Partners; і Мартін Хормут, власник компанії PHL, – ділились своїм баченням того, як оптимізувати затрати на будівництво об’єктів і продовжити їх життєвий цикл. Таких цілей можна досягти, зокрема, за рахунок локальних матеріалів і їх повторного використання в процесі девелопменту, створення гнучких просторів з метою адаптації будівель до нових завдань у майбутньому, ін.


В завершення форуму відбулась дискусія на тему «Підводні камені змін державних будівельних норм (ДБН)», в якій взяли участь Артем Білик, керівник інженерного центру Українського Центру Сталевого Будівництва; Олег Любомирський, директор з розвитку в Україні, М+А Global Architects (США); Дмитро Васильєв, головний архітектор ARCHIMATIKA; Іван Шпилевський, член Ради директорів Конфедерації будівельників України; Віктор Гліба, доцент кафедри, Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва та дизайну ім. М. Бойчука. Дана тема викликала активне обговорення та протистояння експертів: з однієї сторони – представників державних закладів, з іншої – представників бізнесу. Незважаючи на розбіжності, експерти зійшлися на думці, що зміна будівельних норм необхідна у відповідь на соціальні та демографічні зміни в суспільстві, появу нових будівельних технологій і матеріалів, ін. «Необхідно дивитись на реальні запити, які дає суспільство, на світові практики та тенденції, та динамічно під них підлаштовуватись, не втрачаючи зв'язок із реальністю», – резюмував Дмитро Васильєв.


Commercial Property висловлює вдячність учасникам і гостям Міжнародного архітектурного форуму, модераторам Ігорю Мельнику, Олені Помазан, Івану Шпилевському, а також партнерам і спонсорам за підтримку!